Єменська криза та британсько-американські заяви з приводу припинення війни

Газета «Ар-Рая»
Друкарня

Посол ООН в Ємені Мартин Гріффітс заявив про те, що бажає «зібрати усі сторони конфлікту в Ємені за столом переговорів на протязі місяця», і закликав «скористатись даною можливістю для того, щоб досягти угоди з метою зміцнення довіри».

Гріффітс заявив про «нещодавні заклики Заходу до якнайшвидшому відновленню політичного процесу, щоб дійти до угоди про припинення вогню», вказуючи на те, що «військовим шляхом цей конфлікт не вирішити». Він підкреслив, що «продовжить роботу з усіма сторонами над конкретними кроками, які позбавлять жителів Ємену від жахливих наслідків триваючого конфлікту і призведуть до швидкому припиненню кризи політичним шляхом, а також через надання безпеки та гуманітарної допомоги».

Він закликав усі зацікавлені сторони «скористатись цією можливістю і виробити концепцію співпраці з ООН у цих умовах для відновлення політичних консультацій якомога швидше заради досягнення згоди по встановленню формату політичних переговорів і заходів зміцнення довіри», вказуючи на те, що «заходи по зміцненню довіри включають у себе зміцнення можливостей Центрального банку Ємену, обмін полоненими та відкриття аеропорту у м. Сана, що знаходиться під контролем хоусітов у нинішній час».

Також Мартін Гріффітс заявив: «Проблема з вбивством саудівського журналіста Хашоггі, а також близькість проміжних виборів у США стоять за закликом про припинення війни в Ємені».

Гріффітс показав, що не здивований закликом Америки припинити вогонь в Ємені, особливо якщо врахувати те, що він нещодавно був у Вашингтоні і зустрічався з відповідальними чиновниками США, після чого в інтерв’ю «CNN» заявив про важливість припинення конфлікту в Ємені.

Відповідаючи на питання про те, як наслідки має вбивство Хашоггі і наближення проміжних виборів у США, Гріффітс сказав: «Я упевнений, що ми стоїмо перед цілою сумішшю подій, про які я заявив відкрито. Опираючись на свої особисті відомості, я упевнений, що з самого початку усі сторони конфлікту мали сильне бажання перейти від війни до миру в Ємені».

«У США є хороша можливість зупинити війну в Ємені» — заявив він.

У той же самий час він підкреслив, що «закликати до припинення війни — це одне, а здійснювати практичні кроки до цього — інше».

«Я упевнений, що ця ініціатива не лише стимулює даний крок, але й і інтереси певних держав, у т.ч. не лише у Вашингтоні та регіоні, але і в Європі теж».

Прем’єр-міністр Британії Тереза Мей підтримала заклик США по припиненню конфлікту в Ємені і в середу у парламенті заявила: «Ми безумовно підтримаємо заклик Америки до припинення конфлікту в Ємені, але припинення вогню не буде без зосередження воюючих сторін на політичній угоді».

Справа у тому, що у минулу середу держсекретар США Майк Помпео вже закликав до припинення бойових дій в Ємені, заявивши, що переговори, які планує вести ООН для припинення цивільної війни, повинні початися у наступному місяці.

У своєму зверненні Помпео завив, що рух хоусітов, який об’єднався з Іраном, повинен припинити завдавати ракетні удари та атакувати з повітря сили Саудівської Аравії та ОАЕ. У свою чергу, сили альянсу під керівництвом Саудівської Аравії повинні припинити наносити повітряні удари по житловим районам Ємену.

Держави,які конкурують між собою за територію Ємену, заявляють про бажання припинити війну, надаючи мало значущості розумовим здібностям багатьох, хто іще не зрозумів, що Америка та Британія — дві держави, які суперничають між собою за вплив та ресурси в Ємені і використовують у цій боротьбі своїх агентів місцевого та регіонального рівнів. Заклик до припинення війни ведеться лише з метою кинути пил у вічі людям, щоб ті не побачили врешті решт того, хто насправді стоїть за усі цим конфліктом та війною, що спалахнули в Ємені, і хто ці процеси покриває. По сей день в Ємені британські агенти заявляють про намір звільнити м. Ходейда, бої за який відновились на днях після декількох місяців перемир’я, укладеного внаслідок тиску, спричиненого Америкою на британських агентів — ОАЕ и уряд президента Хаді. Незважаючи на те, що агенти Британії заявляють, нібито військові дії за м. Ходейда ведуться не з метою військового вирішення конфлікту, а з метою лише спричинити тиск на хоусітов і примусити їх піти на переговори, тим не менш, Америка як і раніше не вірить цим запевнянням.

Заяви про бажання припинити конфлікт вичерпують самі себе, незалежно, хто про це заявляє — Британія чи Америка. У будь-якому випадку, це порожні слова. Так, Британія виступає на захист цивільного населення в Ємені, звинувачуючи у гуманітарній катастрофі Саудівську Аравію, у той час як Америка усе так само закликає Іран припинити допомагати хоусітам. Усі ці — брехня і фарс, що напускаються з метою набрати голоси на майбутніх виборах в Америці. Другий візит президента Ємену Хаді в Америку відбувся не просто з метою лікування, як про це було заявлено офіційно, але, швидше за усе, через тиск, який спричиняє на нього Америка з метою примусити його погодитись з політичним рішенням по Ємену і тим самим заблокувати дії військ ОАЕ, лояльних Британії.

Разом з тим, Америка хоче зберегти обличчя Саудівської Аравії і вивести її із війни в Ємені, особливо у зв’язку з вбивством Хашоггі та британським тиском проти Саудівської Аравії з причини війни в Ємені і смерті Хашоггі. Швидше за усе, Британія и Америка домовились між собою про взаємні поступки по Саудівській Аравії та Ємену, адже у протилежному випадку Британії важко переконати Саудівську Аравію в однобічному порядку припинити війну в Ємені і дозволити ОАЕ цю війну продовжувати, тому що ОАЕ усе іще продовжують працювати над відновленням британського впливу Ємені, особливо після того, як президент Хаді не зміг добитися нічого і від Америки, окрім як трохи відтягнути сили Саудівської Аравії за допомогою Ірану та його прибічників.

Криза, яка спіткала Ємен, дуже складна, і у найближчому майбутньому вирішення її не вбачається. Це погрожує розпадом Ємену на частини зі збереженням контролю над кожною частиною тих сил, які в них домінують. Саме цим Америка погрожує британським агентам у країні, щоб схилити їх до перемир’я, до чого відносяться і останні заяви, що пролунали із вуст міністра оборони США Джеймса Меттіса про надання хоусітам права самостійного управління на півночі Ємену, а «Південному руху» — права самостійного управління на півдні і т.д.

Жителі Ємену повинні зробити усе можливе, щоб насправді припинити цей конфлікт і війну, а також припинити змови проти них та їх країни. У свою чергу, цього можливо досягти, лише беручи участь у діяльності по відновленню влади Ісламу на землі Ємену, тобто по відновленню Праведного Халіфату, який зможе зібрати воєдино розрізнені частини країни та погасити вогонь смути, у якому згорає населення, живучи у страху посеред руйнувань.


Газета «Ар-Рая»
Абд аль-Мумін Зейляі
Голова інформаційного офісу Хізб ут-Тахрір в Єменеі29 Сафара 1440 р.х.
07.11.2018 р.

Останній номер газети Ар-Рая арабською
Інтерв'ю з Османом Баххаш про газету «Ар-Рая»
Газета Ар-Рая

Головне меню