Спеціальний представник США Амос Хохштейн нещодавно проявив небувалу активність, намагаючись добитись припинення вогню між Іранською партією в Лівані і єврейським утворенням, яке з 23 вересня 2024 року розширило свої військові операції.
Іранська партія, посилаючись на необхідність підтримки Гази, почала свої атаки іще 8 жовтня 2023 року, одразу після героїчної операції «Ураган Аль-Акси», яка відбулась 7 жовтня 2023 року. Але після таких руйнівних ударів, як вибухи пейджерів і засобів радіозв’язку, усунення усього командування підрозділу «Рідван» і загибелі Хасана Насралли 27 вересня 2024 року Іранська партія заявила, що більше не обмежується підтримкою Гази. Нове керівництво на чолі з шейхом Наімом Касемом назвало протистояння, яке почалось, «Битвою сильних».
В ході цієї ескалації єврейське утворення значно розширило свої удари, поширивши їх на столицю Лівану Бейрут, житлові квартали і табори біженців. Раніше їх атаки носили точковий характер і були зосереджені на об’єктах, які мають значущість для Іранської партії. У відповідь партія почала завдавати більш масштабних ударів по ключовим містам окупованої Палестини, застосовуючи складні тактики із застосуванням дронів-камікадзе і високоточних ракет. Незважаючи на напруження, Іранська партія ретельно розмежовує свої цілі, уникаючи ударів по цивільним об’єктам, пояснюючи це прагненням зберегти Ліван і не дати єврейському утворенню приводу для руйнівних атак по інфраструктурі країни. Хоча єврейське утворення і так не робить відмінностей між цивільними і військовими цілями!
Заявлена ціль дипломатичної місії Амоса Хохштейна — добитись припинення вогню і виконання резолюції №1701. Проте реальні події вказують на те, що США бажають добитись більшого, використовуючи протистояння між партією Ірану і єврейським утворенням.
Згідно порталу «Axios», 18 листопада 2024 року американські чиновники повідомили, що після вивчення коментарів Лівану і Іранської партії США запросили у Бейрута уточнення своєї позиції по запропонованій угоді. «Reuters» цитує Алі Хасана Халіла: «Ліван і Хезболла прийняли американську пропозицію щодо припинення вогню, висловивши лише декілька зауважень. Ліван вже передав свою письмову відповідь послу США. Це найбільш серйозна пропозиція на дану мить, і Амос Хохштейн прибуде до Бейруту для продовження переговорів».
Чому ж перемир’я усе іще не досягнуто? Здається, цьому перешкоджають декілька речей:
- США наполегливо вимагають запуску процесу сталого мирного врегулювання між Ліваном і єврейським утворенням. Цей процес припускає спочатку припинення вогню, виконання резолюції №1701 і перехід до переговорів про заключну мирну угоду. Проте у відповідях Іранської партії і ліванського уряду дана позиція США, здається, не отримала однозначного підтвердження.
- Нетаньяху, натхненний успішними ударами по Іранській партії, які привели до зміни її незмінного керівництва, можливо, розглядає це як унікальну можливість продовження цієї стратегії. Він, ймовірно, не вважає за необхідне без зволікань погоджуватись на припинення вогню, особливо в умовах перехідного періоду в США, коли Трамп готується зайняти пост президента 20 січня 2025 року.
- Нетаньяху може відкласти підписання мирної угоди з Ліваном, щоб зробити це подарунком Трампу, коли той вступить на посаду. Відомо, що Трамп прагне втягнути решту країн регіону в угоди по нормалізації з єврейським утворенням, особливо свого друга Мухаммада бін Салмана, який неодноразово заявляв про готовність укласти таку угоду. В цей період Нетаньяху, ймовірно, продовжить своє прагнення до максимального вилучення вигоди із своїх ударів по Іранській партії та усунення її лідерів, що на жаль, є єдиним його успіхом у військовому плані.
- Політична ситуація всередині єврейського утворення ускладнює положення Нетаньяху, тому очікування приходу Трампа може дати йому певні гарантії для його політичного майбутнього. Особливо враховуючи, що під час свого попереднього президентського строку з 2017 по 2021 рік Трамп значно спростив життя єврейському утворенню своєю відмовою від проекту «двох держав», визнавши єврейський характер держави і об’явивши Єрусалим столицею з перенесенням туди американського посольства. Таким чином, у Нетаньяху немає необхідності квапитись, він може дочекатись повернення Трампа, щоб зменшити спричиняємий на нього тиск.
Про наміри Америки може свідчити заява лідера опозиції єврейського утворення Яіра Лапіда від 24 листопада 2024 року: «Необхідним є значний політичний крок, щоб перетворити військові успіхи в регіональне врегулювання, яке змінить постать Близького Сходу».
Окрім того, підтримка з боку Трампа у відношенні зусиль Хохштейна і його дружні консультації з демократами вказують на те, що процес угоди рухається в потрібному для Америки напрямку. Можливо, питання часу є єдиною перешкодою, і, ймовірно, рішення буде досягнуто не пізніше вступу Трампа на президентську посаду 20 січня 2025 року.
Серце обливається кров’ю від того, що так звані лідери мусульман, будь то уряди чи партії, не бачать ніяких проблем в укладанні угод з єврейським утворенням, яке захопило наші землі, і навіть готові визнати його кордони! Вони забули, що це загарбник, який окупував землі мусульман. Єдиним рішенням по відношенню до нього є озброєна боротьба, щоб викоренити його і позбавити землі і народи від його зла і порчі.
Ми молимо Аллаха про швидке встановлення Другого Праведного Халіфату, який поведе армії до звільнення кожної п’яді мусульманських земель, зупинить кровопролиття, стане сильною і гідною державою, відданою законам Аллаха, а не законам Америки і Заходу, які переслідують виключно власні жадібні інтереси.
Газета «Ар-Рая»
Маджди Алі
27.11.2024