Що стоїть за турецькою військовою операцією «Оливкова гілка» на півночі Сирії?

Відповіді на питання
Друкарня

Питання: Активність Ердогана у Сирії помітно спала активність після операції «Щит Євфрату» та здачі Алеппо у руки режиму Асада. Проте ця активність відновилась в Афріні у суботу 20 січня 2018 року з початком операції «Оливкова гілка », коли сталися артобстріл і повітряні бомбардування даної території.

Згідно заяві керівництва Генштабу ВС Туреччини від 21.01.2018, «операція «Оливкова гілка», яка почалась у суботу ввечері, проходить по заздалегідь обміркованому плану, а наземна операція почалась у неділю вранці» («TurkPress», 21.01.2018). Операція розпочалась і триває по сей день… Що стоїть за цією операцією? Нехай винагородить Вас Аллах!

Відповідь:

1 — Перш ніж вдатися до аналізу того, що відбувається, ми повинні звернути увагу на уже важливу обставину, яка є віссю нинішньої турецької політики, на тлі чого ми можемо зрозуміти дій та заяви Ердогана, тому що уряд Туреччини є явно проамериканським. Ердоган вживає ці кроки в обмін на підтримку Америки, яка привела Ердогана до влади і зберігає його там. На це вказує те, що було згадано у проурядовій турецькій газеті «Sabah» від 18.04.2017: «Учора ввечері президент США зателефонував президенту Туреччини Ердогану, щоб привітати його з підсумками референдуму 16 квітня по конституційним реформам та зміненню системи правління. Американський президент похвалив Ердогана, за «добре проведену кампанію», заявив, що він «особисто стежив за процесом». Він також сказав Ердогану: «Я ціную нашу дружбу. Нам доведеться багато чого зробити разом».

Таким чином, політика Ердогана у Сирії фактично скерована на підтримку американських планів по збереженню світських інститутів держави та спричиненню тиску на повстанців, щоб вони покинули райони, які життєво важливі для режиму Асада. Іще зовсім нещодавно ми бачили, як Ердоган передав Алеппо у руки режиму Асада. Він вигадав проблему, щоб повести за собою повстанців на битву разом зі своєю армією замість того, щоб битися у своїх районах і завадити режиму зайняти їх. Усе це робилось під приводом операції «Щит Євфрату» у той час, як режим зосередився на завоюванні Алеппо, знаючи, що турецька операція почалась з благословення Америки. Туреччина вступила у регіон Джалабрус у 2016 році за ініціативою Америки, коли колишній віце-президент Джо Байден прибув в Анкару і об’явив звідти про свою підтримку операції турецької армії, розпочатої 24.08.2016, і почав вимагати від «Загонів народної самооборони» (YPG) покинути територію, на якій буде проводитись операція «Щит Євфрату».

У відповіді на питання від 25.09.2016 ми згадували наступне:

«Для забезпечення американських планів, зосереджених у справжній час на Алеппо, стало необхідно відновити блокаду міста. Для цієї мети Америка почала працювати у двох напрямках: Перше — ввести турецьку армію на північ Сирії, починаючи з району м. Джераблус. Цю операцію Туреччина назвала «Щитом Євфрату». Далі Туреччина закликала лояльні до неї угрупування залишити позиції на півдні Алеппо і переорієнтуватись на боротьбу з «ІДІЛ», тобто Туреччина послабила фронти істинних битв в Алеппо і створила нові фронти для міжусобиць, тобто штовхнула усіх повстанців, яких змогла, до того, щоб піти далеко від битв в Алеппо!».

Таким чином, Ердоган повів за собою лояльних повстанців, щоб битися у районі міста аль-Баб та залишити Алеппо нездатним до опору. Там залишилась лише мала кількість віруючих, а більшість загонів відповіло на заклик Ердогана приєдналась до «Щиту Євфрату». Тепер Ердоган знов повторює зрадництво.

2 — Ці рухи з боку Туреччини усе іще тривають, і останнім було надання можливості сирійському режиму взяти контроль над важливими районами в Ідлібі. Так, Туреччина відволікла бойові загони повстанців, які підкоряються її наказам, і примусила їх зосередитись на Афріні, забувши свою фортецю — Ідліб, на яку наступає злочинний режим у координації з Америкою. Усе це нагадує бурю у стакані води, як нібито мається загострення між Туреччиною та Америкою щоб запобігти оснащенню зброєю нових проамериканських сил. Відзначимо, що Америка вирушає із Туреччини у Сирію та озброює проамериканські загони, у тому числі YPG, які складають більшість у складі проамериканських «Сирійських демократичних сил» (SDF). Для цього Ердоган відкрив для Америки військову базу Інджирлик. Таким чином, Ердоган провів операцію «Щит Євфрат», щоб полегшити входження режиму Асада в Алеппо, а тепер вигадав операцію «Оливкова гілка», щоб полегшити входження режиму в Ідліб. У той час як сирійський режим вже рухається до Ідлібу та оточує аеродром «Абу Духур», Ердоган починає бій за Афрін.

Біля 25 тисяч повстанців приєднались до турецької операції, як про це заявив військовий командуючий «Фейлак аш-Шам» Ясір Абдуррахім:

«Біля 25 тисяч озброєних повстанців із «Вільної сирійської армії» беруть участь у турецькій військовій операції в Афріні» «RT», 23.01.2018

Усе це було зі схвалення Сполучених Штатів. Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу сказав, що «у понеділок ввечері (15.01.2018) у Канаді він обговорив сирійську кризу і питання «прикордонних сил безпеки» з міністром оборони США Джеймсом Меттісом». Також Чавушоглу сказав, що зустрівся з Держсекретарем США Тіллерсоном у вівторок ввечері (16.01.2018) у кулуарах міністерської наради по безпеці та стабільності на Корейському півострові, яка проходила у Ванкувері. «Міністр оборони США попросив нас не вірити новинам, які публікуються про формування нової армії у північній Сирії », — сказав Чавушоглу, додавши, що Меттіс «стежить за цим питанням сам і буде з нами у контакті» («Анадолу», 17.01.2018).

3 — Це підтверджується заявами американських чиновників, які вказують на те, що «Оливкова гілка», наступ на Афрін, а також усі рухи турецької армії та ВСА відбуваються зі згоди Америки та Росії, яка також увійшла у Сирію у координації з Вашингтоном. Із числа цих заяв — наступні:

— «Здається, що у п’ятницю (20.01.2018) турецька військова кампанія в Афріні вже почалась. Її першим етапом стало бомбардування певних районів Афріну. Вона просувалась швидкими темпами у ніч з четверга на п’ятницю, одразу ж після виведення російської військової поліції із Афріна та його околиць. І це — те, що міністр оборони Туреччини Нуреттін Джаніклі порахував «фактичним початком нападу», згідно повідомленню каналу «Аль-Джазіра»...

«Al-ArabyAl-Jadeed» дізнався із обізнаного турецького джерела, що з боку Туреччини «була зроблена іще одна пропозиція — взяття контролю над містом Афрін в обмін на консенсус між Анкарою та Москвою відносно управління районом і в обмін на те, що Туреччина візьме на себе значну частину реконструкції територій «Щита Євфрату», а також посприяє успіху Сочинської конференції, спричинивши тиск на сирійську опозицію, щоб її представники взяли у ній участь. У той же час росіяни наполягали на передачі міста після його завоювання сирійському режиму, а також щоб опозиційні сили покинули його і дозволили режиму просунутись у провінції Ідліб...

Між тим, міністр оборони Туреччини Нуреттін Джаніклі заявив в інтерв’ю на одному із телеканалів: «Ми знаємо, що Росія дуже сильно підтримує режим Асада...». Що стосується турецьких очікувань від цієї військової операції, то турецьке джерело у «Al-ArabyAl-Jadeed» сказало: «Очікується, що ця операція триватиме до п’яти-шести місяців…». Джерело зазначило, що «дипломатичні канали з Вашингтоном не перериваються». («Al-ArabyAl-Jadeed», 20.01.2018).

«20 січня Туреччина вдалася до озброєних сил недалеко від Афріна на північному заході Сирії... Москва занепокоєна цією інформацією», — говориться у заяві МЗС Росії, відзначивши, що вони «уважно стежать за розвитком операції ». У МЗС Росії додали, що «Росія як і раніше прихильна своїй позиції у відношенні пошуку рішень конфлікту у Сирії на основі збереження територіальної цілісності цієї країни та повазі її суверенітету …» («Rudaw», 20.01.2018).

«Сполучені Штати хочуть, щоб турецька військова операція залишалась обмеженою по масштабам та тривалості, і настирливо закликали «стримувати себе» заради збереження громадянського населення …». Офіційний представник держдепартаменту США Хізер Нойерт заявила: «Ми настирливо закликаємо Туреччину проявляти стриманість та забезпечити усі заходи для того, щоб її військові операції залишались обмеженими по масштабам та тривалості і були скрупульозними, щоб уникнути жертв серед громадянського населення».

Міністр оборони США Джеймс Меттіс заявив у неділю (21.01.2018), що Туреччина попередила США, перш ніж розпочати операцію, відзначивши, що Вашингтон зв’язується з Анкарою відносно подій, що стосуються операції...

Голова МЗС РФ Сергій Лавров у телефонній розмові з Держсекретарем США Рексом Тіллерсоном обговорив «питання забезпечення стабільності на півночі Сирії», повідомляє МЗС РФ... Міністр закордонних справ Туреччини обговорив військову операцію у Сирії зі своїм американським колегою, але поки не розкрив, до чого прийшли сторони …» («BBC Arabic», 22.01.2018).

«Голова Держдепартаменту США заявив, що вони сподіваються заснувати на північному заході Сирії безпечну зону разом з Туреччиною з метою забезпечення законних прав Туреччини на безпеку... Генерал армії США Джозеф Вотел підтвердив, що Туреччина проінформувала його країну про військову операцію в Афріні, зазначивши, що місто не входить у зону військових операцій США... Міністерство оборони США закликає «не нарощувати напруженість», зазначивши, що США розуміє проблеми безпеки Туреччини у регіоні...» («RT», 23.01.2018).

«Центральне командування армії США повідомило, що Туреччина проінформувала їх про військову операцію у сирійському місті Афрін, підкресливши у той же час, що місто не входить у зону військових операцій США. Голова Центрального командування Міноборони США генерал Джозеф Вотел заявив у неділю (21.01.2018), що його країна не приділяє особливої уваги зоні турецьких операцій...» («QudsPress», 21.01.2018).

«Держсекретар США Рекс Тіллерсон заявив, що його країна сподівається на співпрацю з Туреччиною у створенні безпечної зони на північному заході Сирії для забезпечення законних прав Туреччини на безпеку. І це було сказано на третій день операції «Оливкова гілка», розпочатої турецькими озброєними силами та «Вільною сирійською армією» у сирійському місті Афрін. «Ми обговорюємо з турецькими відповідальними особами та іншими діючими силами на місцях, як заспокоїти ситуацію і відреагувати на законні права Анкари на безпеку», — додав Тіллерсон» («TurkPress», 23.01.2018).

— Заяви Держсекретаря США Рекса Тіллерсона про намір його країни сформувати армію із 30 тисяч військових, місією яких стане «охорона кордонів Сирії», викликала гнів Анкари, тому Тіллерсон дав коментар, говорячи з журналістами на борту американського урядового літака, сказавши, що «його країна не має наміру створювати які-небудь прикордонні сили безпеки у Сирії». Згідно джерелам «Анадолу», його країна уточнює для Туреччини те, що повідомляють агентства новин про намір Сполучених Штатів створювати прикордонні сили безпеки у Сирії. У зв’язку з цим Нойерт додала: «Плани, якими ми поділились з Туреччиною, стосуються підтримки місцевих сирійських сил, які забезпечують безпеку у звільнених від організації «ІДІЛ» районах…» («OrientNews», 19.01.2018).

«У минулий вівторок (16.01.2018) представник Пентагона Ерік Пахон сказав, що його країна розуміє стурбованість Туреччини у відношенні прикордонних сил безпеки, які американці планують сформувати у Сирії, зазначивши, що вони обговорили цю проблему з турецькими офіційними особами. Відповідаючи на питання, Пахон зазначив, що його країна знаходиться у постійному та тісному контакті з Туреччиною — її партнером у НАТО. За словами кореспондента «Анадолу», Пахон використав фразу «прикордонні сили безпеки, які припускаються». Проте у четвер Держсекретар США Рекс Тіллерсон заявив, що Америка не планує створювати які-небудь прикордонні сили у Сирії, коментуючи новини у цьому відношенні. Він додав у заяві для преси: «Уся ця ситуація була невірно зображена, невірно описана. Деякі люди зробили невірну заяву. Ми взагалі не створюємо прикордонних сил безпеки …» («YeniŞafak», 17.01.2018).

Із цих заяв видно, що операцію «Оливкова гілка» Туреччина проводить у координації з Америкою та Росією і що початкова заява Америки про створення прикордонної сили у 30 тисяч військових була зроблена лише для того, щоб виправдати військову операцію в Афріні. А потім, коли мета була досягнута, Америка стала відкрито заперечувати цю заяву.

4 — Тому усі дії Туреччини у Сирії — це служіння американським проектам по збереженню світської системи у Сирії. Ердоган лише обманює наївних людей гучномовними речами, які не перетворюються у дії, як він заявляв раніше, що не допустить «другої Хами», проте режим Асада продовжує коїти злочини більш тяжкі, аніж у Хамі... Таким же чином діють штучні рухи, які не породжують щирих вчинків...

Він обманює людей брехливими ствердженнями, скерованими на наївних, як він висловився у відношенні рішення Трампа визнати аль-Кудс столицею єврейського утворення. Ердоган пригрозив, що він може розірвати свої відносини з єврейським утворенням, якщо Америка визнає аль-Кудс столицею цього утворення. Проте він не зробив цього і навіть не розірвав відносин з Америкою, яка прийняла це рішення і підтримує єврейське утворення, оснащаючи його усім необхідним для виживання.

Ердоган навіть закликав до американського рішення на основі «двох держав», яке включає у себе поступку 80% територій Палестини на користь сіоністів. Він закликав визнати Східний аль-Кудс столицею Палестини, визнавши право євреїв на Західний аль-Кудс. Додайте до цього те, що він зробив і продовжує робити у Сирії, його зрадництва, які зміцнили присутність російських та американських ворогів і існування сирійського режиму, будь то через передачу Алеппо, відкриття своїх баз американцям для втручання у Сирію, відкриття повітряного простору Туреччини для російської авіації або зустрічі в Астані.

Ердоган працював над тим, щоб підкорити деяких лідерів озброєних угрупувань, щоб вони прийняли рішення астанинської платформи і заморозили фронти проти режиму Асада під приводом припинення ескалації, покинули певні райони та передали їх режиму, наслідком чого стала осада Ідлібу. Потім почалась ця нова глава під назвою «Оливкова гілка », щоб полегшити режиму Асада вхід в Ідліб.

І нарешті, ми звертаємось до усіх повстанських загонів, що вони не обманювались діями Ердогана і не залишали Ідліб режиму Асада, щоб не забували, що спіткало їх в Алеппо, і щоб пам’ятали хадіс, переданий Абу Хурайрою (р.а.) від Посланця Аллаха ﷺ:

لَا يُلْدَغُ الْمُؤْمِنُ مِنْ جُحْرٍ وَاحِدٍ مَرَّتَيْنِ

«Мусульманин не буде ужалений двічі із однієї нори» (Бухарі).

Як же Ви можете обманюватись раз за разом?!

إِنَّ فِي ذَلِكَ لَذِكْرَى لِمَنْ كَانَ لَهُ قَلْبٌ أَوْ أَلْقَى السَّمْعَ وَهُوَ شَهِيدٌ

«Воістину, у цьому полягає нагадування для тих, у кого є серце, хто прислухається і присутній при цьому» (50:37).

7 Джумада аль-уля 1439 р.х.
24.01.2018 р.

Головне меню