Що стоїть за охарактеризуванням «Хізбалли» терористами?

Газета «Ар-Рая»
Друкарня

Згідно із заявою, зробленою після зустрічі арабських міністрів внутрішніх справ на тридцять третій сесії в Тунісі, у березні 2016 року «Хізбалла» була включена в список терористів. У тексті заяви йдеться, що «...звинувачується і засуджується діяльність, яка несе в собі загрозу, яка проводиться терористичним угрупуванням «Хезболла», дестабілізуючи безпеку і соціальний світ в деяких арабських країнах» ( «Аljazeera.net», 02.03.2016).

 

Це було опубліковано за кілька годин до заяви Ради зі співробітництва країн Перської затоки відповідно до заяви Генеральної Ради, яка «вирішила розглянути «Хізбаллу» і її загони, з усіма її лідерами і організаціями, пов'язаними з нею і похідними від неї, терористичною організацією» ( «Аljazeera.net», 02.03.2016). Потім послідувала заява від 11.03.2016 про те, що «Хізбалла» - це «терористична організація»; це було рішенням ради Ліги арабських держав на рівні міністрів закордонних справ.

Ця заява з'явилася в контексті подій в Бахрейні. У заяві Ради згадується, що вона засуджує «триваючі іранські втручання у внутрішні справи Бахрейну шляхом підтримки тероризму, підготовки терористів, контрабанди зброї і вибухових речовин, а також розпалюванням міжрелігійної ворожнечі, заяв на різних рівнях з метою порушення безпеки, порядку і стабільності, створення терористичних груп, що фінансуються і навчаються терористичним Іраном і «Хезболлою»...». Рада також підкреслила, що іранське втручання несумісне з принципом добросусідства і невтручання у внутрішні справи відповідно до принципів статуту ООН і міжнародного права. У заяві говориться, що Рада «високо оцінює зусилля сил безпеки в Бахрейні, яким вдалося зірвати терористичну змову в січні і заарештувати членів терористичної організації, які спонсорувались і підтримувалися терористичним Іраном і «Хезболлою». Терористи збиралися реалізувати ряд терористичних актів по всьому королівству »(«CNN», 11.03.2016).

Ліван і Ірак утрималися від будь-яких застережень по цій характеристиці. Алжир зробив незначне зауваження з приводу цих заяв. Прийняття цієї характеристики сталося в один час з питанням отримання Бахрейном посади голови в раді Ліги арабських держав, а також одночасно з обранням нового генерального секретаря ради Ліги.

Незважаючи на схвалення резолюції в Єгипті, єгипетські політики відзначили, що «Ліга арабських держав розглянула «Хізбаллу» терористичною організацією в якості рекомендації, а не рішення, прийнятого більшістю, тому Єгипет не зобов'язаний приймати його» (Газета «Аль-Г'ад», 12.03. 2016, інтерв'ю з майором Махмудом Захером).

Бахрейн ще 18.12.2015 включав «Хізбаллу», що знаходиться в Лівані, в список терористичних організацій. Також Бахрейн включив тоді в список терористичних організацій «Організацію 14 лютого», організації «Сарая аль-Аштар» і «Сарая аль-Мук'вама» ( «Аль-Халідж Онлайн», 18.12.2015). ЗМІ надали це рішення як рішення Саудівської Аравії, однак тексти резолюцій і заяв Саудівської Аравії відрізняються від формату заяв Бахрейну з приводу «Хізбалли». Розуміння різниці між цими двома позиціями необхідно, щоб дивитися на це рішення в правильному контексті. Оскільки позиція Саудівської Аравії до «Хізбалли» пов'язана з діяльністю партії за межами Лівану, в заяві саудівського кабінету міністрів від 07.03.2016 йдеться про рішення Ради країн Затоки (ССЗ), що «загони «Хезболли», її лідери, фракції і організації, пов'язані з цією партією, є терористичними організаціями». Саудівська рада міністрів вважає, що «рішення було прийнято через триваючі військові дії з боку членів цих збройних формувань, які становлять з себе грубе порушення суверенітету країн ССЗ, їх безпеки і стабільності. Додатково до всього, ці формування діють в ряді інших арабських країн, і їх дії несумісні з моральними і гуманними цінностями і принципами міжнародного права; вони несуть загрозу національній безпеці арабських держав» («Аljazeera.net», 07.03.2016).

Також Саудівська Аравія 26.11.2015 винесла покарання стосовно 12 осіб і деяких установ, які визнали, що вони працюють в інтересах ліванської «Хезболли». Офіційне інформагентство Саудівської Аравії прокоментувало це рішення в той час, 26.11.2015, сказавши, що королівство класифікувало як терористів керівників і посадових осіб «Хізбалли» через те, що вони діяли на користь партії «Хізбалла» на Близькому Сході, а також спонсорували партію для продовження її діяльності за межами Лівану. Таким чином, вказівка на діяльність партії за межами Лівану стримувала Саудівську Аравію щодо штрафів та класифікації «Хізбалли» терористичною організацією. Однак Бахрейн використовував даний контекст, знявши ці обмеження, і описав «Хізбаллу» «терористами» без будь-яких обмежень. Це відбувається тому, що Бахрейн рухається відповідно до британської політики в регіоні. Бахрейн знову почав відкрито захищати Британію через підйом американських агентів в уряді Саудівської Аравії. Британія запустила проект встановлення своєї військової бази в Бахрейні 01.11.2015. Філіп Хеммонд, міністр закордонних справ Великобританії, прокоментував цю подію в той час, сказавши: «Присутність наших ВМС в Бахрейні - це забезпечення майбутнього, яке гарантує подальшу присутність Британії на сході від Суецу». Також він сказав: «Британські військові об'єкти в Бахрейні дають нам здатність протистояти будь-якій проблемі в Перській затоці, з якою ми можемо зіткнутися в майбутньому, і я думаю, що війни в Іраку, Сирії та Ємені є найбільш важливим завданням, що стоїть перед Затокою, погрожуючи його безпеці, але ми будемо там, щоб захистити безпеку регіону». Ця пряма британська військова присутність дає Бахрейну можливості для маневрів, які, хоч і з невеликою перевагою, достатні для політичної арени Бахрейну.

Незважаючи на те, що Вашингтон офіційно привітав внесення «Хезболли» до списку «терористів» словами прес-секретаря Держдепартаменту США Марка Тонера, коли він сказав, що «США будуть продовжувати вести свої консультації з Радою з питань співробітництва країн Перської затоки про можливість введення санкцій і інших заходів з протидії терористичній діяльності «Хізбалли» в цьому регіоні» («Аль-Вафд», 08.03.2016). Але в щорічному звіті з оцінки безпеки, представленому Сенату США директором Національної розвідки США Джеймсом Клеппером, вперше за останні роки Іран і «Хізбалла» в Лівані були виключені зі списку терористичних організацій, що становлять загрозу інтересам США. Копія доповіді, яка була опублікована 26 лютого за назвою «Оцінка загроз по всьому світу від американської розвідки», вказує на те, що «Іран докладає зусилля в боротьбі з «сунітськими екстремістами», в тому числі - і бойовиками терористичної організації «ДАІШ», яка як і раніше становить найбільшу помітну терористичну загрозу інтересам США у світі». Це відрізняється від більш ранньої доповіді, опублікованої в січні 2014 року, і від ряду інших доповідей, що включають Іран і «Хізбаллу» в список терористів, проте доповідь цього року не включає в себе ніяких натяків на них в цьому відношенні після минулорічної доповіді, в якій ідеться, що «Хізбалла» підняла свою терористичну діяльність в останні роки на «рівень, якого ми не бачили вже з дев'яностих років». «Хізбалла» згадувалася тільки один раз в доповіді цього року, де йшлося про те, що вона стикається із загрозою з боку «ДАІШ» і «Джабхат ан-Нусра» на кордонах Лівану (іранська газета «Кайхан», 13.03.2016).

Не так давно Саудівська Аравія припинила військову підтримку Лівану і звинуватила «Хізбаллу» в тому, що вона окупувала уряд в Лівані; це звинувачення було висловлено в контексті підтримки американського впливу в ліванському військовому спектрі і це говорить про те, що «Хізбалла» залишається домінуючою силою на ліванській арені і зберігачем американського впливу там. Але слід звернути увагу на те, що Америка вказала заявою Керрі перед комітетом Конгресу, що «Революційна гвардія (КВІР) вивела свої сили з Сирії. Аятолла Хаменеї вивів з Сирії значне число солдатів. Насправді, їх присутність в Сирії зменшилася»(«Франція 24», 25.02.2016). Це вказує на те, що США рухаються до плану примусу «сунітських» сил до військових дій в Сирії проти певних рухів в рамках американського проекту збереження режиму на наступному етапі, що може зажадати виведення іранських бойовиків і загонів «Хізбалли» з Сирії. Мабуть, Америка будує плани щодо розподілу інтересів і впливу серед своїх агентів в регіоні між Іраном, Туреччиною, Саудівською Аравією і Єгиптом, щоб їх ролі перетиналися без конфліктів. Все це закінчиться, коли Всевишній Аллах дасть перемогу Ісламській Уммі, і з'явиться той, хто в корені обрубає всі ці підступи. І його гаслом будуть слова Аллаха:

إِنَّ وَلِيِّيَ اللَّهُ الَّذِي نَزَّلَ الْكِتَابَ وَهُوَ يَتَوَلَّى الصَّالِحِينَ (١٩٦) وَالَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ لا يَسْتَطِيعُونَ نَصْرَكُمْ وَلا أَنْفُسَهُمْ يَنْصُرُونَ ١٩٧

«Воістину, моїм Покровителем є Аллах, Який послав Письмо. Він протегує праведникам. А ті, до кого ви закликаєте замість Нього, не здатні надати вам підтримку і не здатні допомогти навіть самим собі» (7:196,197)

 

Абдуллах Махмуд

Газета «Ар-Рая»
16.03.2016

Останній номер газети Ар-Рая арабською
Інтерв'ю з Османом Баххаш про газету «Ар-Рая»
Газета Ар-Рая

Головне меню