Коронавірус і крах охорони здоров’я капіталістичних режимів 1 ч.

Газета «Ар-Рая»
Друкарня

З появою нового корона вірусного захворювання (COVID-19) і тим, як уряди різних країн світу борються з ним, обнажилась проблема уразливості системи охорони здоров’я в цих країнах, наскільки уряди цих країн у першу чергу піклуються про свої інтереси, інтереси впливового класу, бізнесменів і крупних компаній.

У цей же час життя і здоров’я звичайних людей відійшло на останній план. Економічна криза і спроба вилучити вигоду із пандемії стали домінуючою думкою у головах правлячих еліт.

Можливо, найбільш вражаючим став той факт, що COVID-19 виявив дикість капіталізму, який на протязі усього часу не припиняв давати можливість купці капіталістів набивати свої кармани мільярдами доларів. Це дозволило їм володіти половиною того, чим володіє решта людства у цілому.

Якщо поглянути на витрати у сфері охорони здоров’я, то ми побачимо, що у бідних країнах на людину на рік витрачається 40 американських доларів, а в багатих, зокрема — в Америці витрачається біля 1 тисячі доларів. Варто відзначити, що навіть 1-ї тисячі доларів недосить для покриття усіх витрат, оскільки до загального медичного страхування має доступ лише 30% американців від чисельності усього населення. І це на тлі того, що Америка у відсотковому співвідношенні витрачає 17% від свого національного прибутку на охорону здоров’я.

Корінь зла міститься у тому, що більша частина грошей, які виділяються, уходить у кишені страхових компаній, а не на лікування людей. Наприклад, навіть якщо у вас є американська медична страховка і ви можете безкоштовно пройти тест на COVID-19, то витрати на лікування будуть коливатись між 10 і 20 тисячами доларів. Багато програм медичного страхування передбачають покриття частини витрат хворого, середній показник коливається між жду 15% і 20%. Що стосується цін на лікувальні послуги, які введені компаніями, то вони вигадані, оскільки мільярди доларів уходять у кишеню страхових компаній і нібито на розробку ліків для населення. І на тлі цього досі не розроблена вакцина від COVID-19.

Щорічно країни витрачають мільярди доларів на озброєння, на численні органи безпеки, а за останні роки витрати на озброєння шалено подвоїлись. Проте усе це не має ніякого значення перед пандемією COVID-19, оскільки вірус не розділяє між бідним і багатим, між звичайними людьми, президентами, королями, міністрами, знаменитостями. Звідси питання: яка користь від величезного арсеналу зброї перед лицем пандемії COVID-19?

У ході боротьби з пандемією американці виявили у себе відсутність базових і простих медичних виробів, які не вимагають складних технологій для їх виробництва. «Це не система охорони здоров’я — це розпилений хаос. І знов, по американському методу оплати за охорону здоров’я, наші лікарні (або іще частіше наші багатопрофільні системи) — це бункери для деяких багатих і деяких бідних, кожен із яких захищає себе в умовах ринкової конкуренції», — заявив Адам Гаффні, викладач медицини у Гарвардській медичній школі, лікар по легеневій та інтенсивній терапії у Кембриджському медичному альянсі і президент адвокатської організації «Лікарі за національну програму охорони здоров’я».

«У США є чудові діагностичні можливості, але те, де цього дійсно не вистачає, це доступ до охорони здоров’я, особливо для самих робітників охорони здоров’я», — сказала Джессіка Белл (JessicaBell), яка допомагає скласти глобальний індекс безпеки охорони здоров’я для «Ініціативи по ядерній загрозі», некомерційної організації, яка працює по запобіганню катастроф. «Ми вже чуємо про те, що медсестрам доводиться боротись, щоб отримати необхідні їм респіратори, хоча найбільшу стурбованість викликає те, що відбувається, коли ці медсестри починають хворіти», — сказав Девід Пратт (DavidPratt), представник відділу охорони здоров’я і безпеки в Асоціації медсестер штату Нью-Йорк.

Світ залишив сектор охорони здоров’я у руках транснаціональних компаній, які домінують у світовій фармацевтичній промисловості. Прибуток від цієї промисловості знаходиться між прибутками нафтових компаній і компаніями, працюючими у сфері цифрових технологій, таким як «Microsoft». Фармацевтична промисловість перетворилась в окремий сектор всередині охорони здоров’я з подачі урядів, але за рахунок державного фінансування.

Ці корпорації старанно працюють над тим,щоб мати глобальну базу даних про здоров’я людей, щоб за рахунок здоров’я людей і своїх жадібних комерційних програм поповнити кишені. Сьогодні народи Франції, Італії, Іспанії вимушені помирати, оскільки проявилась слабкість державного сектора у боротьбі з пандемією COVID-19 через політику приватизації, що застосовувалась на протязі останніх двох десятиріч.

Багато урядів з неохотою виділяли ресурси на боротьбу з пандемією, яка поширюється, але при цьому поквапились виділити десятки мільярдів доларів на підтримку банків і монополістських компаній, коли рухнув фондовий ринок, оскільки це стало загрозою капіталізму. Була мить, коли німецькій газети підняли галас навколо бажання Трампа спонукати генерального директора німецької медичної компанії на переїзд самої компанії в Америку для подальшої розробки вакцини проти COVID-19. Тоді Трамп запропонував 1 млрд. доларів директору компанії в обмін на вакцину виключно для американців.

Проте незабаром стало зрозуміло, що Трамп і правляча партія, яка підтримує його, прагне оволодіти компанією заради наживи, а не із гуманних міркувань. Вони мають намір монополізувати вакцину для отримання безпрецедентного прибутку, оскільки прибуток дозволить компенсувати більшість інвестиційних збитків, які виникли через пандемію COVID-19. Трамп заявив, що стоїть перед можливим скасуванням комендантської години і зняттям обмежень на економіку, оскільки збитки від цього більше, аніж збитки від пандемії COVID-19. Це говорить про те, що життя мільйонів американців дешевше, аніж втрата двох трильйонів доларів у випадку, якщо обмеження і заборони триватимуть.

Адміністрація Трампа призначила у якості спеціаліста по зв’язкам з громадськістю у цільовій групі по коронавірусу у Білому домі Джо Грогана. Цей чоловік з 2011 по 2017 р. лобіював інтереси фармацевтичної компанії «GileadSciences» у Конгресі, щоб були прийняті закони, що відповідають її інтересам. За це Джо Гроган отримував по 1 млн. доларів на рік. Джо Гроган прагнув добитися фінансування для компанії GileadSciences» за рахунок платників податків. Більше того, Гроган спонукав адміністрацію Трампа на те, щоб Управління по контролю за якістю продуктів і лікувальних засобів (FDA) на основі «Закону про орфанні препарати» видало рішення про надання лікарському препарату «Ремдесівір» компанії «GileadSciences» статусу «орфанного». За словами аналітиків, це дозволить виробнику обмежить доступність продукту і на протязі 7 наступних років отримувати прибуток від його реалізації.

Статус «орфанного» дає право компанії продавати лікарський препарат по тій ціні, по якій вона захоче. Джеймс Лав, директор «KnowledgeEcologyInternational», відомий борець зі зловживанням патентними правами на фармацевтичні продукти, сказав, що уся ця афера керована на підвищення ціни продукту. Наприклад, «GileadSciences» продає лікарський препарат від СНІДу за 5 тисяч доларів, у той час як дженерики цього ж препарату, що випускаються Індією і Китаєм, коштують 6 доларів. Проте статус «орфанного» дозволяє перешкоджати імпорту чи виробництву аналогічного препарату в Америці.

Джеймс Лав вважає що саме це призвело до різкого подорожчання акцій «GileadSciences». Декілька американських газет припустили, що за декілька тижнів до цього Трамп купил акції «GileadSciences». Варто відзначити, що до цієї миті Трамп не дослухався до заклику лікарів і вчених про необхідності привести крупні підприємства у стан бойової готовності згідно закону про оборонне виробництво (Defenseproductionact) і почати виробляти те, що необхідно секторам охорони здоров’я. Пандемія COVID-19 показала, що в США присутній жахаючий дефіцит медичного устаткування і лікарських препаратів. Отож, американці не отримують потрібні ліки, оскільки вони будуть продані тим, хто зможе за них заплатити, а адміністрація Трампа «попіклується» про непотрапляння більш дешевих індійських ліків на американський ринок.

І цим займається держава №1 на світовій арені, яку вважають лідером капіталістичного світу. Це та держава, в якій деякі люди побачили зразок для наслідування. Варто знати, що Америка — це держава, яка править з метою дати можливість купці капіталістів набути капітал, навіть якщо для цього доведеться пожертвувати здоров’ям і життям людей. Багато народів усвідомили сутність Америки, коли вона вторглась на їх території, щоб здійснити свої інтереси і нав’язати світу свій вплив. Прикладом тому служать Японія, В’єтнам, Ірак, Афганістан, а сьогодні — самі американці, які позбавлені можливості придбати ліки від пандемії COVID-19.

 

Газета «Ар-Рая»
Хамід Абдуль-Азіз
15 Шабана 1441 р.х.
08.04.2020 р.

Останній номер газети Ар-Рая арабською
Інтерв'ю з Османом Баххаш про газету «Ар-Рая»
Газета Ар-Рая

Головне меню