Арешти у Саудівському Королівстві — це акт залякування людей, щоб примусити їх замовчати

Про газету
Друкарня

Королівство Саудівська Аравія з миті свого утворення відоме як злочинна держава, що у рази перевершує своїх колег із інших репресивних поліцейських держав по кількості арештів політичних опонентів, по їх пригнобленню, розправам та тортурам у різноманітних їх проявах, аж до навмисного вбивства.

Кронпринц Мухаммад ібн Сальман пішов по стопам правителів-попередників із династії Аль-Саудів, які правили з миті заснування королівства англійцями у двадцятих роках минулого сторіччя. Більше того, він перевершив їх у масштабах арештів сотень вчених, проповідників, мислителів, ісламських академіків та критикуючи режим секуляристів, у числі яких є і жінки, такі як Хатун аль-Фассі, Маяа аз-Захрані та Луджин аль-Хатлул, що виступили на захист «прав жінок». Ібн Сальман обійшов своїх попередників по рівню репресій, насильства, жорстокості та переслідування вчених, заарештовуючи усіх, хто має іншу, відмітну думку, навіть у дрібницях.

Влада Саудівської Аравії арештовує усіх інакодумців по різноманітним звинуваченням без судового процесу та затягування судочинства. Багато затриманих тримаються у в’язницях лише за підозрою. Міжнародна неурядова організація «AmnestyInternational» повідомляє: «Тисячі людей перебувають у саудівських в’язницях в умовах повної секретності при тому, що точне число ув’язнених невідомо. Зазвичай вони утримуються без пред’явлення звинувачень або судового розгляду на протязі декількох місяців або років. Вони залишаються під слідством та допитами, не маючи можливості оскаржувати законність їх триманні під вартою». У звіті сказано: «Більшість затриманих утримується без права на адвокатів, а деяким не дозволяється зустрічатись бо консультуватись зі своїми родинами на протязі місяців, а іноді і років».

Ці затримані утримуються під вартою та піддаються тортурам без суду та слідства, що аналогічно викраденню. Число затриманих, які тримаються під вартою служб державної безпеки, складає 5408 людей, більша частина яких є представниками ісламського заклику. Саудівська влада тим самим дозволяє прибічникам західної ліберальної думки та світським антиісламським мислителям вільно виражати свої погляди з тією умовою, щоб вони не зачіпали режим. Єдиною провиною сотень проповідників та вчених, які перебувають в ув’язненні, є те, що вони виражали свої переконання таким чином, який не вдовольняв правителів із династії АльСауд.

Серед затриманих є спеціалісти, як, наприклад, експерт по економіці та колишній радник національної нафтової компанії Саудівської Аравії «Aramco»Барджас аль-Барджас, затриманий на тлі неодноразової критики економічної політики уряду та прийняття економічної моделі, скерованої на підвищення податків та скорочення субсидій для людей; видний економічний аналітик та один із старійшин племені Шаммар Ісам аз-Заміль, який також був заарештований тільки-но за те, що опублікував у «Twitter» повідомлення, у яких критикував правлячу родину.

Ось найбільш видні та найстарші ув’язнені у Саудівській Аравії

1. Шейх Сауд аль-Кахтані, який пробув у в’язниці муфахази 25 років, починаючи з 1991 року. Його заарештували у місті Медина на тлі поширення листовок проти саудівського уряду. Перші десять років позбавлення волі аль-Кахтані провів без пред’явлення йому звинувачень і без права наймати адвоката. Потім він був засуджений до 18 років позбавлення волі, а це означає, що його вирок закінчився шість років назад, проте адміністрація в’язниці продовжила його триманні під вартою іще на сім років через його відмову змінити свої погляди.

2. Шейх Валід ас-Сінані, який перебуває у політичній в’язниці «Аль-Хаір» (Ер-Ріяд) з 1994 року. Основною причиною його арешту є заперечення групи вчених (у тому числі і його) проти американської окупації Іраку на тлі саудівської військової участі у війні на стороні американців. Шейх ас-Сінані видав три сміливі фетви про заборонність (харам) участі в іракській війні, про заборону військового вшанування офіцерів та про визнання Саудівську Аравію нелегітимною державою.

3. Шейх Халід ар-Рашид був заарештований через вимоги зачинити посольство Данії у знак протесту проти карикатур на Пророка Мухаммада ﷺ. Йому пред’явили сфабриковані звинувачення, такі як збір засобів та фінансування «тероризму», а згодом засудили до 15 років позбавлення волі у 2005 році.

4. Шейх Алі аль-Худейр був затриманий у 2004 році, а причиною арешту є його авторство книг, прийнятих джихадистськими рухами. За словами його близьких, аль-Худейр піддається фізичним та психологічним тортурам, побиттям дубинкою, катуванням електричним струмом, спекою, вогнем, водою, висмикуванням волосся, бороди, нігтів та іншим жорстоким способам тортур.
5. Шейх Сулейман аль-Ульван заарештований через те, що прийняв джихадистські погляди. Він 9 років перебуває в одиночній камері і не бачився з дружиною 6 років. У 2012 році він був випущений на свободу, але у наступному, 2013 році, знов був заарештований та засуджений іще до 15 років позбавлення волі.

В одній із останніх хвиль арештів був затриманий Сальман аль-Ауда через твіт, у якому він писав: «О Господь! Тобі уся хвала! Ми не у силах віддати усю хвалу, якої Ти гідний! О Аллах! Примири їх серця на благо їх народів!», — із чого розуміється заклик до примирення між Саудівською Аравією та Катаром.

Також у списках затриманих на цій хвилі арештів знаходяться: Авад аль-Карні, Алі аль-Омарі, Абдульазіз ат-Таріфі, Сафар аль-Хавалі, експерт по економіці Ісам аз-Заміль, ісламський дослідник Абдуллах аль-Малікі, голова Комітету по розробці учбових планів імені короля Абдулазіза Алі Умар Бадахдах, голова ради директорів журналу «Аль-Баян» та президент Асоціації ісламської преси Ахмад ібн Абдуррахман ас-Савьян, один із найбільш відомих читців Корану у Саудівській Аравії імам Ідріс Абкар і, нарешті, імам Заповідної мечеті Мекки шейх Саліх Аль Таліб, який був заарештований через проповідь щодо непристойних дій (мункарат) та необхідності зупинити тих, хто це коїть.

Мухаммаду аль-Аріфі та Аіду аль-Карні, незважаючи на їх лояльність до режиму, заборонили проводити проповіді у мечетях та будь-яку просвітницьку діяльність, і тепер вони опинились на верхівці нового списку осіб, на яких поширюється заборона на подорожі.

«Газета Ар-Рая»
Ахмад аль-Хатавані
19.09.2018

Останній номер газети Ар-Рая арабською
Інтерв'ю з Османом Баххаш про газету «Ар-Рая»
Газета Ар-Рая

Головне меню